Vaszkuláris Biológiai Laboratórium - Klinikai Fiziológiai Tanszék

Kanülált vaszkuláris rendszer
 Ezen kísérleti elrendezésben az erek átmérő változásainak mérésére nyílik lehetőség. A mikrosebészeti eszközökkel izolált ereket egy speciális szervkádban üvegkapilláris segítségével kanüláljuk, majd sebészeti varróanyaggal rögzítjük. Ezt követően az ereket fiziológiás hőmérséklet (37ºC) és nyomás (80 Hgmm) értéken tartjuk, aminek hatására körülbelül 60 perc elteltével spontán miogén tónus alakul ki.
Az érátmérő változásokat videomikroszkóppal detektáljuk. A kísérletek kezdetén ellenőrizzük a simaizom és az endothel funkció épségét, melyhez általában növekvő koncentrációjú norepinefrint és acetilkolint alkalmazunk. A rendszer alkalmas lehet egyes gyógyszerek vaszkuláris mellékhatásainak feltérképezésére, illetve bizonyos betegségek, kórképek ereket érintő káros hatásainak tanulmányozására.

Érgyűrű rendszer
 Ezen kísérleti elrendezésben érgyűrűket tudunk rögzíteni az éren keresztülvezetett két igen vékony drót segítségével a rendszerhez. A szervkádban az ereket oxigenáljuk és 37°C-on tartjuk, majd normalizációs protokoll által fiziológiásnak tekinthető intralumináris nyomásértéket állítunk be. A kanülált rendszerhez hasonlóan az endotél és simaizom funkció ellenőrzése után végezzük a kísérleteket. A mérések során a kontrakciós erőt mN-ban történő változásait tudjuk detektálni. Ha a vizsgált anyag dilatálja az eret, a kontrakciós erő csökkenését, ha kontrahálja, növekedését tapasztaljuk. Így lehetőségünk nyílik például különböző vazoaktív anyagok hatásainak tanulmányozására.

Jelentősebb közlemények - Kanülált vaszkuláris rendszer
Czikora Á, Lizanecz E, Bakó P, Rutkai I, Ruzsnavszky F, Magyar J, Pórszász R, Kark T, Facskó A, Papp Z, Edes I, Tóth A.
Structure-activity relationships of vanilloid receptor agonists for arteriolar TRPV1
Br J Pharmacol. 2012 Mar;165(6):1801-12. doi: 10.1111/j.1476-5381.2011.01645.x.; PubMed link

Jebelovszki E, Kiraly C, Erdei N, Feher A, Pasztor ET, Rutkai I, Forster T, Edes I, Koller A, Bagi Z.
High-fat diet-induced obesity leads to increased NO sensitivity of rat coronary arterioles: role of soluble guanylate cyclase activation
Am J Physiol Heart Circ Physiol. 2008 Jun;294(6):H2558-64. doi: 10.1152/ajpheart.01198.2007. Epub 2008 Apr 11; PubMed link

Rutkai I, Feher A, Erdei N, Henrion D, Papp Z, Edes I, Koller A, Kaley G, Bagi Z
Activation of prostaglandin E2 EP1 receptor increases arteriolar tone and blood pressure in mice with type 2 diabetes