Bemutatkozás - Klinikai laboratóriumi kutató mesterszak

Tisztelt Érdeklődők!

Ezúton hívjuk fel figyelmüket a Debreceni Egyetemen folyó klinikai laboratóriumi kutató mesterképzésre (KLK MSc).

E képzés egyetemünkön 10 évvel ezelőtt indult, és célja olyan szakemberek képzése, akik ismerik a klinikai kutatómunka általános és speciális szabályait, követelményeit és a gyakorlatban aktívan tudják művelni a klinikai kutatásokat. Olyan ismeretekkel és készségekkel rendelkeznek, melyek lehetővé teszik, hogy a gyógyszer és laboratóriumi diagnosztikum kutatás területén bekapcsolódjanak a fejlesztő, gyártáselőkészítő munkába ill., a gyártási technológiák kivitelezésébe, gyógyszerkipróbálások, klinikai study-k koordinálására. E szakemberek megfelelő ismeretekkel rendelkeznek tanulmányaik doktori képzés (PhD) keretében történő folytatásához is.

A szak előnye, hogy a diploma birtokában végezhetnek diagnosztikai tevékenységet orvosdiagnosztikai laboratóriumokban és megfelelő szakképzésiperiódus után megszerezhetik a klinikai biokémikus szakképesítést, mely kórházi, klinikai betegellátáshoz kapcsolódó szakvizsgát jelent, ami laboratórium, vagy laboratóriumi egység vezetésre is lehetőséget ad.

Mit tanulnak a szakon?

A klinikai laboratóriumi kutató mesterszakon részletesen megismerik a klinikai kutatások komplex elméleti alapjait és módszertanát, a legfontosabb betegségek patobiokémiai hátterét, a kutatólaboratóriumokban alkalmazott modern (genetikai, genomikai, fehérjebiokémiai és immunológiai) vizsgálóeljárásokat, a diagnosztikai laboratóriumi módszereket, a klinikai kutatások kiértékeléséhez szükséges epidemiológiai, biostatisztikai módszereket, a kutatás-és egészségügyi menedzsment alapjait, a tudományos szakirodalom kritikus értékelését.

Kiket várunk a szakra?

A képzés az orvos-és egészségtudomány képzési területen zajlik, alapvetően nappali tagozaton 3 szemeszterben történik, de azon szakemberek számára, akik legalább 1 éves laboratóriumi tapasztalattal rendelkeznek (laboratóriumi analitikusok, biológusok, vegyészek, biotechnológusok) levelező formában is elérhető.

A képzésbe történő belépés az orvosi diagnosztikai analitikus BSc szak (ODLA, OKLA, RAD, PA) hallgatói számára és a természettudományok képzési területről (kémia, biológia, biotechnológia, molekuláris bionika, biomérnök) lehetséges. Az orvosi diagnosztikai analitikus BSc OKLA specializációjáról teljes kreditérték beszámításával, a többi szak esetén pótló kreditek teljesítésével.

Milyen elhelyezkedési lehetőségek vannak?

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján hallgatóink sikeresen elhelyezkedtek kutatólaboratóriumokban (elméleti és klinikai), diagnosztikai cégeknél, gyógyszercégeknél, kórházi diagnosztikai laboratóriumokban és study koorinátoriállásokban. Többen PhD fokozatot szereztek.

További felvilágosításért Dr. Bereczky Zsuzsanna tanszékvezető, egyetemi docenshez, a szak vezetőjéhez (e-mail: zsbereczky@med.unideb.hu) vagy Pásztori Anna Mária tanulmányi ügyintézőhöz (e-mail: pasztori.anna@med.unideb.hu) fordulhatnak.

Legutóbbi frissítés: 2023. 11. 14. 11:15