Kari Hírek

ÁOK Dékánválasztás

2017. március 21-én került sor az ÁOK Kari Tanács ülésére, ahol a Kari Tanács rangsorolta a beérkezett ÁOK dékáni pályázatot. Dr. Mátyus László nyújtott be pályázatot a következő 4 évre, melyet a Kari Tanács 54 igen, 0 nem és 11 tartózkodás szavazattal 1. helyre rangsorolt. A dékáni megbízásról rektor úr fog dönteni.
Dékáni pályázatot benyújtó bemutatkozó előadása

Pályázó:Prof. Dr. Mátyus László
Bemutatkozó előadás helye, ideje:
DE ÁOK IVDI előadóterem, 2017.03.13. 15:00 óra
ÁOK Orvosdoktor avató ünnepség

2016. december 10. 11:00
Díszudvar
Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért

Átadásra került a „Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért”
2016. évi díja

Díjat elnyerte: Michael N. Hall professzor

A Díjátadó 2016. november 29-én került megrendezésre a Debreceni Egyetem Főépületének Aulájában
A 2003-ban életre hívott „Debreceni Díj a Molekuláris Orvostudományért” című kitüntetés a molekuláris medicina területén nemzetközi szinten is kiemelkedő eredményeket elért tudósok munkáját hivatott elismerni. A Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Karának professzorai által évente megválasztott eddigi díjazottak között az élettudományi terület olyan meghatározó alakjai szerepelnek, mint például a humán örökítőanyag megismerésének apostola Craig Venter, az immunrendszer karmesterének tekintett dendritikus sejtek felfedezéséért – a Debrecen-díjat követően - Nobel-díjat is kapott Ralph Steinman és az elhízásért felelős genetikai mechanizmusok feltárásáért 2014-ben díjazott Sir Stephen O’Rahilly.
Az idei díjazott az amerikai-svájci Michael Hall a Baseli Egyetem Biocentrumának molekuláris biológus professzora. Hall professzor 1976-ban az Észak-Karolinai egyetemen zoológiát tanult, majd 1981-ben a Harvard Egyetemen szerzett Ph.D. fokozatot molekuláris biológiából. Az 1990-es évek kezdetén Michael Hall az erős immunszupresszív szerként ismert rapamycin hatását vizsgálva felfedezett egy olyan enzimfehérjét, mely az élesztő sejtek növekedését, méretét és osztódását szabályozza. Később ugyanezt a felfedezést emlős és emberi sejteken is megerősítette.
Michael Hall kutatásainak középpontjában azóta is e TOR (Target of Rapamycine) fehérje biológiai funkcióinak vizsgálata áll. Nevéhez fűződik annak felfedezése is, hogy e fehérje és a részvételével működő sejten belüli jelátviteli útvonalak alapvető szabályozási mechanizmusokat közvetítenek a sejtosztódásban, az anyagcsere, a sejtméret kontrolljában. Munkájának kiemelkedő jelentőségét aláhúzza felfedezéseinek szoros kapcsolata a daganatos, az anyagcsere és az immunológiai betegségek kialakulásával és új típusú terápiájával.
Michael Hall professzor - kutatómunkája elismeréseként - számos rangos szakmai díjat kapott, s tagjává választotta Svájc és az Egyesült Államok tudományos akadémiája is.

Egyetemi kitüntetettek március 15-én
2017 március 16. 12:49 (csütörtök)
Egyetemi jelölés a dolmányos varjakon
2017 március 14. 08:35 (kedd)