Kutatócsoport vezető
|
Dr. Ádány Róza egyetemi tanár, MTA doktora
|
|
---|---|---|
Tudományos tanácsadó
|
Dr. Balázs Margit egyetemi tanár, MTA doktora
|
|
Tudományos munkatársak
|
Dr. Pikó Péter PhD |
|
Tudományos segédmunkatársak
|
Dr. Erand Llanaj PhD |
A Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Egyetem Népegészségügyi Kutatócsoportja (MTA-DE Népegészségügyi Kutatócsoport) 2007. január 1-én jött létre. A Kutatócsoport a DE Általános Orvostudományi Kar Népegészség- és Járványtani Intézete keretében működik.
Az MTA-DE Népegészségügyi Kutatócsoport 2007. január 1-én egyetemi környezetben az MTA kutatóintézet-hálózatban jött létre. A kutatócsoport a mai napig hiányzó kutatási profilt jelenít meg, a hazai egészségpolitikai döntés-előkészítés támogatása mellett feladatának tekintve a kutatási eredmények nemzetközi szintű megismertetését és elismertetését is. Magyarországon ez az első olyan MTA támogatott kutatócsoport, mely népegészségügyi/ epidemiológiai kutatásokkal, azok fejlesztésével foglalkozik, így ezen a tudományterületen hiánypótló jelentőséggel bír. A kutatócsoport tudományos munkája 2007-2011 között a HMAP strukturális és módszertani lehetőségeire építve a metabolikus szindróma, a magas vérnyomás és a diabetes szűrés, ellátás/gondozás módszertanának és azok hatékonyságának feltérképezésére irányultak. Genetikai epidemiológiai és népegészségügyi genomikai vizsgálataik a kardiovaszkuláris, daganatos és krónikus májbetegségek, valamint a diabetes iránti fogékonyság hátterének feltárására, valamint prediszpozicióra utaló markerek azonosítását célozták.
A Kutatócsoport a „Kiemelt népegészségügyi jelentőségű betegségekkel szembeni veszélyeztetettség társadalmi és genetikai indikátorainak azonosítása” címmel benyújtott sikeres pályázatának eredményeként ismételt támogatásban részesült 2012. január 1 - 2016. június 30. között. A Kutatócsoport céljai között szerepelt az észak- kelet-magyarországi telepszerű körülmények között élő lakosság egészségi állapotának és betegségek iránti fogékonyságának jellemzése, a roma egészségmagatartás felmérésben involvált észak- kelet-magyarországi települések cigány önkormányzatainak és releváns HMAP praxisainak bevonásával a telepszerű körülmények között élő lakosság egészségi állapotának, illetve az azt befolyásoló tényezőknek a jellemzése és intervenciós stratégia kialakítása. A futamidő alatt céljuk a korai orvoshoz fordulást hátráltató tényezők azonosítása, az ezáltal okozott elkerülhető egészségveszteség meghatározása, e veszteség mértékének összevezetése a környezeti expozíciókkal és a genetikai fogékonysággal magyarázható veszteségekkel volt. Daganat-epidemiológiai vizsgálataik a humán melanoma korai felismerését befolyásoló tényezők vizsgálatára irányultak. Vizsgálataik során a humán kután melanoma progressziójával összefüggő olyan molekuláris markerek azonosítását célozták meg, melyek a betegség molekuláris szintű, pontosabb diagnózisát, új terápiás célpontok meghatározását eredményezhetik.
2017-ben a Kutatócsoport további 5 évre nyert el támogatást a „Nagy halálozási kockázattal járó krónikus nem-fertőző betegségek megelőzését célzó népegészségügyi intervenciókat megalapozó, új típusú szűrővizsgálati eljárások kifejlesztése” című pályázat megvalósítására. A kutatások célja a szív-érrendszeri betegségek és a diabétesz megelőzéséhez populációs szintű, de személyre szabott prevenciós lehetőséget nyújtó szűrővizsgálati koncepció és eszközrendszer és a daganatok iránti fogékonyság kimutatására, a daganatok korai felismerésére alkalmas, nem-invazív, genetikai alapú szűrővizsgálati eljárás(ok) kidolgozása.
2019. szeptember 1. napjától a TKI irányító szerve az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Titkársága.
A Kutatócsoport kapcsolata az Debreceni Egyetem Egészségtudományok Doktori Iskolával:
Kapcsolat a DE Egészségtudományok Doktori Iskolával: A Kutatócsoport vezetője a DE Egészségtudományok Doktori Iskolának valamint ezen belül a „Megelőző orvostan és népegészségtan”doktori programnak is vezetője. A Kutatócsoport tudományos munkatársai a Doktori Iskolakeretein belül szerezték meg tudományos fokozatukat, tudományos segédmunkatársai doktorjelöltek a Doktori Iskolában, a PhD értekezésük megvédésre 2021-ben kerül sor.
A kutatócsoport legújabb közleményei:
A kutatócsoport címe:
- Cím: 4028 Debrecen, Kassai út 26.
- Postacím: 4002 Debrecen, Pf. 400.
- Tel/Fax: +36 52 512 765/77148