Debrecen Award for Molecular Medicine 2016

Michael N. Hall, University of Basel, Switzerland

Professor Michael Nip Hall was born in Puerto Rico and grew up in South America (Venezuela, Peru). He earned a Bachelor of Science in Zoology from the University of North Carolina at Chapel Hill in 1976, and a PhD in Molecular Genetics from Harvard University in 1981. Michael Hall was a postdoctoral fellow at the Institut Pasteur in Paris and at the University of California, San Francisco. He was appointed an Assistant Professor at the Biozentrum (The Center for Molecular Life Sciences) of the University of Basel in 1987, and became a Full Professor in 1992. From 1995 to 1998 and from 2002 to 2009 he was head of the Division of Biochemistry, and from 2002 until 2009 was Deputy Director of the Biozentrum.

Frissítés dátuma: 2018.01.10.