Általános orvos szak FELVÉTELI 2024. GYIK

Mikor és milyen jellegű elbeszélgetésre lehet számítani a szóbeli felvételi során? FRISSÍTVE: 2024.03.22.

A szóbeli felvételi menetéről az orvosképző helyek egységesen az alábbiak szerint rendelkeznek:

Tájékoztató szóbeli felvételi vizsgáról 2024. (általános orvos szak)

A szóbeli felvételi vizsga nem kötelező, azonban a résztvevők a vizsgán maximum 50 intézményi pontot szerezhetnek.

Milyen dokumentumokat szükséges beszerezni a szóbeli felvételi vizsgára? VÁLTOZÁS!

Hagyományos önéletrajz (maximum 1 A/4 oldal terjedelmű). Az önéletrajz információt tartalmaz a kötelező tanulmányokon kívül végzett esetleges képzésekről/képességekről/érdeklődési körökről is. Az önéletrajz végén néhány mondatban kérjük, foglalja össze a jelentkező, hogy miért jelentkezik az orvosi egyetemre.

Amennyiben a korábbi kiírásnak megfelelően már feltöltötte az önéletrajzot, motivációs levelet és ajánló levelet nem kell módosítani, egyéb teendője nincs.

A kézzel írt motivációs levelet és ajánló levelet nem kérjük, nem kell feltölteni.

Hol érhető el a 2024. évi általános felvételi eljárásban alkalmazandó intézményi pontok rendszere?

Az emelt érettségik után járnak többletpontok?

2024-től kezdődően a plusz pontrendszer már nem lesz elérhető. A plusz pontok helyett intézményi pontokat adunk a táblázatban megjelölt jogcímeken.

Ezek szakonként változnak. Az általános orvos szak esetében pl. nem jár intézményi pont az érettségi eredménye alapján.

Az általános orvos szakra követelmény két emeltszintű érettségi, egy biológiából és egy másik fizikából vagy kémiából.

Az intézményi pontok rendszere a megnyíló lap alján érhető el.

Az intézményi pontokat igazoló dokumentumokat (pl. önéletrajz) milyen felületre szükséges feltölteni?

A dokumentumok feltöltéséről a jelentkező a https://www.felvi.hu/felveteli/jelentkezes/felveteli_tajekoztato/FFT_20… linkről tájékozódhat. Itt is olvasható, hogy "Az intézményi pontokat igazoló, illetve az intézmények által meghatározott egyéb dokumentumokat hozzá kell rendelnie (a Dokumentum intézményhez rendelése menüpontban) a megfelelő jelentkezési helyéhez."

Kötelező-e a szóbeli felvételi vizsga?

A szóbeli felvételi vizsga bár nem kötelező, azonban felhívjuk a jelentkezők figyelmét arra, hogy a vizsgán maximum 50 intézményi pontot szerezhetnek.

Milyen oklevél/végzettség alapján jár többlet pont?

BSc és MSc: biológia, fizika, kémia, informatika, biotechnológia, természettudományos területen vagy mérnöki végzettség

Az intézményi pontok rendszere a megnyíló lap alján érhető el.

Milyen jellegű egészségügyi munkatapasztalat után jár plusz pont?

Legalább 100 főt foglalkoztató egészségügyi vagy szociális szolgáltatónál legalább 6 hónap időtartamban, legfeljebb két részletben és legalább 700 órában a Kar honlapján közzétett listában szereplő FEOR-kódot tartalmazó munkáltatói igazolással és munkaköri leírással igazolt egészségügyi ágazatspecifikus munkakörben végzett tevékenység. A jelentkező több FEOR-kód szerinti tevékenységi körben is teljesítheti az elvárt időtartamot, de az ezen a jogcímen szerzett intézményi pontjainak száma nem haladhatja meg a 15 pontot. A 15 intézményi pont kizárólag a fenti minimum követelmények együttes teljesülése esetén adható, részpontszámok megállapítására nincs lehetőség.

Az elfogadható FEOR kódok itt érhetőek el!

A külföldön teljesített magyar nyelvű érettségit elfogadják-e?

Felsőoktatási felvételi szakmai vizsgát az alábbi esetekben lehet tenni:

- kétszintű érettségi vizsga bevezetése előtt szerzett magyar érettségi bizonyítványában vizsgaeredménnyel,

- valamely külföldi EGT tagállam érettségi bizonyítványában vizsgaeredménnyel, illetve Ukrajnában vagy Szerbiában teljesített érettségi vizsgaeredménnyel,

- nemzetközi érettségi bizonyítvánnyal (Diploma of the International Baccalaureate), vagy az Európai Iskolák Statútumáról szóló, Luxemburgban, 1994. június 21-én aláírt Egyezmény kihirdetéséről szóló 322/2004. (XII. 6.) Korm. rendeletben meghatározott Európai érettségi bizonyítványában vizsgaeredménnyel.

A Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar szervez-e felvételi felkészítő tanfolyamot?

Az Általános Orvostudományi Kar nem szervez felvételi felkészítő tanfolyamot!

Jár-e plusz pont az egyéb kar/intézmény által szervezett felkészítő tanfolyamon való részvételért?

Intézményi pontok a táblázatban megjelölt jogcímeken szerezhetőek.

Ezek szakonként változnak. Az általános orvos szak esetében pl. egyéb kar/intézmény által szervezett felkészítő tanfolyamon való részvételért NEM jár intézményi pont.

Az intézményi pontok rendszere a megnyíló lap alján érhető el.

Mennyi plusz pont jár a nyelvvizsgáért?

Nyelvvizsga esetében legfeljebb 40 pont szerezhető (G oszlopban kerültek feltüntetésre az azonos jogcímen adható maximális pontszámok).

Így ha több, a táblázat alapján elfogadható nyelvvizsgával is rendelkezik a jelentkező (pl. egy angol felsőfokú /C1 komplex, 40 pont/, és egy német középfokú /B2 komplex, 28 pont/), akkor is maximum 40 pont szerezhető ezen a jogcímen.

Milyen nyelvvizsga fogadható el a felvételi eljárás során?

A 137/2008. (V. 16.) Korm. rendelet alapján:

1. § (1) Államilag elismert nyelvvizsgának minősül az e rendelet szabályai alapján akkreditált vizsgarendszer szerint, és vizsgáztatási joggal felruházott szervezet által lefolytatott, a nyelvismeret tanúsítására szolgáló nyelvvizsga.

(2) Államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítvány kiadásának alapjául szolgáló nyelvvizsgáztatásra és az államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítvány kibocsátására akkreditált vizsgaközpont jogosult.

Az Oktatási Hivatal Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Osztályának honlapja nyújt tájékoztatást az akkreditált nyelvvizsgákkal kapcsolatban.

Az alábbi linken szereplő akkreditált helyek nyelvvizsgái is elfogadhatóak!